بهنام فلاح

من، زندگی و اقتصاد

خلاصه گزارش صندوق بین‌المللی پول از سال ۲۰۱۸

بدون دیدگاه

روزهای پایانی سال میلادی است. بنا به رسم جمع‌بندی سالانه، گزارش های زیادی منتشر می‌شوند که چکیده‌ای از گزارش صندوق بین‌المللی پول از سال ۲۰۱۸ را باهم مرور خواهیم کرد:

  1. در روزهای آغازین سال ۲۰۱۸، پس از نقطه اوج تولید و تجارت بین المللی در ۲۰۱۷، اقتصاد جهانی هم‌چنان با سرعت رو به رشدی در حال فعالیت بود اما این روند دیری نپایید و کاهش رشد و معکوس شدن روند را تجربه کرد.   
  2. یکی از دلایل کم شدن این رشد، بالا بردن تعرفه‌های تجاری توسط ایالات متحده آمریکا و سیاست‌های تلافی جویانه چین بود که تصمیمات سرمایه‌گذاری در آینده را با ریسکی بالاتر از قبل مواجه می‌کرد.
  3. علی‌رغم همه این اتفاقات، اقتصاد ایالات‌ متحده با سیاست‌هایی چون کم کردن مالیات و افزایش مخارج، توانست رشد خوبی را با تحریک تقاضا تجربه کند. فدرال رزرو هم با توجه به شرایط شروع به افزایش نرخ بهره کرد. در ارتباط با چرایی افزایش نرخ بهره و مسائل مربوطه برای‌تان خواهم نوشت.
  4. با تمام این قضایا، با توجه به قوی شدن اقتصاد آمریکا و افزایش نرخ بهره، دلار آمریکا نسبت به سایر ارزها تقویت شد. (ترکیه رو این طرف نمودار که می‌بینید، درسته؟ خب خودتون وضعیت مارو هم رسم کنید)
  5. تقویت دلار هم باعث شد تا نرخ وام خارجی هم بالا برود. بازار اقتصاد های نوظهور به دلیل تقویت دلار و کم شدن ریسک سرمایه‌گذاران خارجی، با نرخ‌ها و هزینه‌های متفاوتی نسبت به مدیریت شرایط اقدام کردند که در شکل زیر میبینید.

گزارش ماه آینده صندوق بین المللی پول هم راجع به پیش بینی  سال جدید خواهد بود که اینجا حتما خواهید خواند.برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *