بهنام فلاح

من، زندگی و اقتصاد

آن همه ثروت را چه شد؟

بدون دیدگاه

پیش نوشت: استادی خبره در آمار و اقتصاد خرد در دانشگاه تبریز تدریس می کنند به نام دکتر پورعبادللهان. نظم پیوسته، دقت مثال زدنی و مهارت ارائه مطلب فوق العاده تنها بخشی از ویژگی های این استاد ارجمند است. یک بار در کلاس آمار سر چند صدم اختلاف، یکی از بچه ها گفت: خب اشتباهه دیگه. پیش میاد. ایشون هم با عصبانیت خاص خودشون گفتند: «اشتباه شما ها خیلی گرون تموم میشه. با یک اشتباه در رد یک فرضیه امکانش هست که زندگی خیلی ها بالا پایین بشه. اونایی که قراره اشتباه نکنن، می‌لنگن. وای به شما که بگی پیش میاد.»

متن اصلی: از زمانی که یادم می‌آید هروقت نموداری می‌دیدم نظرم به نقاط شکست جلب می‌شد. حتی گاهی سعی می‌کردم خودم نمودار را ادامه دهم و خیال پردازی کنم که در چنین نقطه ای شکستی خواهد بود و بعد صعود تا این نقطه و بعد اندکی پایین و ازین کارها. در عالم رویاهای کودکانه، می‌توان نمودارهای جدی را هم این چنین به بازی گرفت. تا این‌که چند سالی گذشت و نمودارهای متخلف اقتصادی مثل نمودار پایین را دیدم:

همان طور که می بینید، در نقاطی زندگی میلیون ها نفر با اندک نوسان نموداری زیر و رو شده است. ابتدا از وقایع سال ۱۹۲۹ که به بحران بزرگ معروف است، شروع به نوشتن خواهم کرد و برش هایی از تاریخ ایالات متحده را خواهید دید که غیرقابل باور است. تا اینجا این نوشته را میگذارم تا بعدا تکمیل کنم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *